грн.

Символіка українського орнаменту

Ромб. Одним із найпоширеніших орнаментів української вишивки був геометричний орнамент, головним елементом якого є ромб. Ромб за давнім слов'янським повір'ям втілював богиню землі та служив оберегом, який приносить щастя та є покровителем родючості.
Калина. Калина - дерево українського роду. В давні часи калину пов'язували з народженням Всесвіту, Сонця, Місяця та Зірок. Тому й отримала калина таке ім'я від староукраїнської назви сонця - «Коло». А оскільки ягоди калини червоного кольору, то й стали вони символом крові та безсмертного роду. Саме тому всі весільні рушники, дівочі та навіть чоловічі сорочки часто прикрашалися вишивкою калини.

Дуб. Дуб - священне дерево, втілення Перуна, бога сонячної чоловічої енергії, життя.

Дуб і калина - символи незвичайної краси та надзвичайної сили.

Виноград - символізує радість і красу створення сім'ї.

Мак. З давніх давен в Україні святили мак і ним обсівали людей та худобу, оскільки вірили, що мак має чарівну силу, яка може захистити від усякого зла. Ніжна та тремтлива квітка несе в собі незабутню пам'ять роду. Дівчата, в чиїх сім'ях був загиблий, з любов'ю і тугою вишивали візерунки маку на сорочках, а на голови вдягали віночки з семи маків, обіцяючи цим ритуалом зберегти та продовжити свій рід.

Лілія. У легендах квітка лілії - це символ дівочої чарівності, чистоти та невинності. Вишита квітка лілії допоможе розгадати таємницю цих чар. Якщо добре придивитися до контуру геометричного візерунка, то вималюється силует пари птахів - знак любові. Окрім квітки, невід'ємною частиною орнаменту є листок і пуп'янок, що складають нерозривну композицію потрійності. У лілії закладено народження, розвиток та нескінченність життя. В орнаменті лілію неодмінно доповнює знак, який нагадує хрест. Він - магічний, тому й благословляє пару на створення сім'ї. Адже хрест - стародавній символ з'єднання батьківської та материнської енергій.

Хміль. Візерунки, що нагадують листя хмелю, можна віднести до молодіжної символіки. Крім центральної України, вона поширена на Поділлі. «Хміль» дуже близький до символіки води й винограду, оскільки несе в собі знак розвитку, молодого буяння любові.

Чорнобривці. Всім відомі в Україні Чорнобривці знамениті своїми цілющими властивостями. Сама рослина тішить око людини своїм яскравим квітковим вбранням.

Берегиня. Її створив народ загадковою, багатоликою та могутньою квіткою, яка втілює в собі материнську силу. Вона сама Мати-природа, яка несе в світ і суть створення, і суть захисту, а через них і вічне оновлення та гармонію життя.

Вода та Сонце. Вся українська вишивка позначена благословенними знаками Води та Сонця. Сонце часто зображується восьмикутною розеткою чи квіткою, а знак Води нагадує згорнутого вужа. Дві стихії, які створили земне життя, а тому їх треба розуміти як материнську та сонячну батьківську енергії.

З глибин минулого дійшли до нас в орнаментах українських вишивок ці символи - Земля та Сонце, які разом з Водою складають життєдайну трійцю. Це знаки тих сил, без яких неможливе саме життя.